05 maja 2017 11:16 | Aktualności

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Jak co roku z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Pierwsze pytanie, które padło z ust młodzieży, dotyczyło tego, czym jest święto narodowe i dlaczego czcimy 3 Maja. Montaż słowno – muzyczny miał zachęcić zgromadzonych do zatrzymana się na chwilę, refleksji nad przeszłością i rozważenia trzech ważnych słów brzmiących: Bóg, Honor, Ojczyzna. Był oddaniem hołdu twórcom konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych z tym związanych.

Poezja oraz pieśni patriotyczne przybliżyły nie tylko wydarzenia historyczne z dziejów Polski, ale pouczały, co było tragiczne, a co dawało nadzieję.

Akademia zakończyła się przesłaniem – fragmentem kazania papieża do młodzieży polskiej: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali (…) Przyszłość Polski zależy od was i musi zależeć. To jest nasza Ojczyzna . To jest nasze być i mieć. I nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego „być i mieć” nie zależała od nas”.

Uroczystą akademię opracowały i przygotowały z uczniami panie: Elżbieta Mularczyk                   i Katarzyna Pyzik. Oprawę muzyczną przygotował pan Dariusz Bochniak. Dekorację wykonała pani Bożena Zarzeczna.

3 maja 2017